fb

WOJEWÓDZKIE ZRZESZENIE SPORTOWE NIEPEŁNOSPRAWNYCH
WOJEWÓDZKIE ZRZESZENIE SPORTOWE NIEPEŁNOSPRAWNYCH START

Wydarzenia

Historia sekcji pływania

Sekcja pływacka WZSN „Start” Wrocław powstała w 1966 roku. Przez cały okres swej działalności była jedną z najaktywniejszych w Polsce, szkoląc zawodników startujących na zawodach Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata i Paraolimpiady. Reprezentanci wrocławskiego „Startu” przez całe lata stanowili czołówkę pływaków w Polsce i na świecie, zdobywając w sumie 87 medali paraolimpijskich.

Pływanie uprawiali zawodnicy z następującymi dysfunkcjami:

  • niewidomi i niedowidzący,
  • amputowani w obrębie kończyn górnych i dolnych,
  • uszkodzenia rdzenia kręgowego (paraplegie),
  • różne inne schorzenia narządu ruchu,
  • porażenia mózgowe.

Początkowo zajęcia odbywały się 2-3 razy w tygodniu, a w latach siedemdziesiątych 2-4 razy w tygodniu. Od 1990 roku treningi odbywały się 6 razy w tygodniu na basenie Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

Twórcą potęgi sekcji pływania WZSN „Start” Wrocław był Marek Sroczyński, który na początku lat pięćdziesiątych trenował pływaków ZS „Włókniarz” we Wrocławiu, a od 1966 roku zajmował się pływaniem osób niepełnosprawnych. Szkoleniem inwalidów zajmował się wtedy również Józef Patkiewicz, współzałożyciel Towarzystwa Walki z Kalectwem. Zajęcia w sekcji pływackiej, od chwili jej powstania do roku 1988, prowadził Marek Sroczyński, który ponownie trenował pływaków „Start”-u od II połowy 1990 do 1992 roku. Przez dwa lata (1988- 1990) trenerem sekcji był Andrzej Błauciak.

Po odejściu w 1992 roku trenera Marka Sroczyńskiego trenerem sekcji pływackiej został Jan Chryczyk, medalista Igrzysk Paraolimpijskich, który prowadził sekcję do 2004 roku.

Od 2003 roku wraz z Janem Chryczykiem sekcję prowadzi Wojciech Seidel, a od 2004 roku, po odejściu Jana Chryczyka również Anna Zając, którą od stycznia 2008 roku zastępuje Anna Żurowska. Szkolenie wstępne zawodników niewidomych i niedowidzących prowadzi Jerzy Niedźwiecki. 

Reprezentanci sekcji pływackiej WZSN „Start” Wrocław uczestniczyli w następujących zawodach:

  • Igrzyska Paraolimpijskie- pierwszy raz w 1972 roku w Heidelbergu.
  • Światowe Igrzyska Sportowe Paraplegików w Stoke Mandeville- od 1973 roku.
  • Światowe Igrzyska Sportowe amputowanych i niewidomych odbywających się od 1992 roku według nowej klasyfikacji funkcjonalnej zatwierdzonej przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, z czasem nazwane Mistrzostwami Świata Niepełnosprawnych w pływaniu.
  • Mistrzostwa Europy Niepełnosprawnych w pływaniu- I ME odbyły się w Badajos w 1995 roku.
  • Letnie i Zimowe Mistrzostwa Polski, Zawody Nadzieji Paraolimpijskich, Spartakiada Młodzieży Niepełnosprawnej, Grand Prix Polski Niepełnosprawnych.

Sekcja pływacka WZSN „Start” Wrocław początkowo korzystała z basenu KS „Pafawag” i basenu Miejskich Zakładów Kąpielowych. W latach dziewięćdziesiątych i aż do roku 2006 szkolenie odbywało się na basenie Akademii Ekonomicznej i WKS Śląsk. Od listopada 2006 sekcja pływania trenuje na basenie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Najbardziej znanym zawodnikiem wrocławskiej sekcji pływania był Marek Petrusewicz, który w 1967 roku na skutek choroby stracił prawą nogę. Trenował przez kilka lat u Marka Sroczyńskiego, został nawet rekordzistą Polski na 50 metrów stylem dowolnym.

Dyscypliny

Sekcje Sportowe WZSN START WROCŁAW.

Pływanie

Podnoszenie ciężarów

Siatkówka rozgrywana na siedząco

Lekkoatletyka

Tenis stołowy

Goal ball

Szachy

Kolarstwo

Kajakarstwo

Boccia

Galeria

Koszykówka na wózkach

Sponsorzy

Wspierają nas

Projekt realizujemy we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projeku "PITax.pl dla OPP.

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Urząd Miejski Wrocławia
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Ministerstwo Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej