fb

WOJEWÓDZKIE ZRZESZENIE SPORTOWE NIEPEŁNOSPRAWNYCH
WOJEWÓDZKIE ZRZESZENIE SPORTOWE NIEPEŁNOSPRAWNYCH START

Wydarzenia

TRENINGI SEKCJI

W 2023 roku treningi sekcji odbywają się w poniedziałki, środy i piątki w godz. 14:00 - 18:00 w centrum treningowym WZSN START WROCŁAW

przy ul. Rakietowej 33.  

Puchar Świata Manchester 2020

Więcej

W dn. 20-23 .02. 2020 w brytyjskim Manchesterze odbyły się zawody Pucharu Świata w Podnoszeniu Ciężarów. To kolejny etap kwalifikacji do nadchodzących Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. 

Wśród powołanych przez trenera narodowej kadry Polski Mariusza Oliwę znalazło się pięcioro zawodników WZSN Start Wrocław, którzy osiągnęli następujące rezultaty: 
 
Michał Salwa III msce w kat. wag. do 107kg z wynikiem 186kg
Beata Jankowska V msce w kat. wag. do 79kg z wynikiem 94kg
Mariusz Tomczyk IV msce w kat.wag. do 59kg z wynikiem 152kg
Tomasz Kociubiński IV msce w kat. wag. do 80kg z wynikem 172kg.
W kat. wag. do 49kg wystartował Sławomir Szymański. Sławek trzykrotnie zmierzył się ze sztangą ważącą 125kg, jednak za każdym razem sędziowie dopatrywali się błędów technicznych. Tym sposobem nasz paraolimpijczyk z Pekinu nie został tym razem sklasyfikowany. Zawody w tej dyscyplinie sportu paraolimpijskiego słyną z bardzo restrykcyjnych zasad sędziowania, stąd zawodnicy często muszą zadowolić się wynikami znacznie poniżej swoich realnych możliwości.
 
Dziesięciosobowa reprezentacja Polski przywiezie do kraju łącznie trzy medale. Oprócz Michała Salwy drogocenne krążki zdobywali jeszcze: Marek Trykacz ze startu Zielona Góra(złoto w kat. wag. do 65kg) oraz Paulina Przywecka - Puziak(brąz w kat. wag. do 67kg). 
 
Gratulujemy całej ekipie!
 
Droga naszych zawodników do sukcesu jest łatwiejsza dzięki środkom Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Gminy Wrocław.
 

Drużynowe Mistrzostwa Polski 2019: złoty i brązowy medal dla Wrocławia

Więcej

Nie było niespodzianki. Drużyna WZSN Start Wrocław po raz 17.z  rzędu zdobyła tytuł Drużynowych Mistrzów Polski w Podnoszeniu Ciężarów. Ekipa w składzie: Beata Jankowska, Aleksander Pomorski, Sławomir Szymański, Bartosz Kuriata i Michał Salwa zgromadziła łącznie 689,9 pkt, wyprzedzając sztangistów TZSN Start Tarnów oraz drugą drużynę gospodarzy. Formuła zawodów zakłada, że każda przystępująca do rywalizacji drużyna powinna składać się z jednej kobiety, jednego juniora(zawodnik do 23.roku życia) oraz trzech seniorów. W siedemnastoletniej historii tej imprezy pierwsza reprezentacja WZSN Start Wrocław jeszcze nigdy nie ustąpiła nikomu miejsca na najwyższym stopniu podium, choć rywalizacja o palmę pierwszeństwa bywa bardzo zacięta. W tym roku po srebrne medale sięgnęli zawodnicy z Tarnowa, występujący tym razem w składzie: Marzena Zięba, Piotr Szymeczek, Artur Lis, Jacek Kierach i Paweł Jewuła z łącznym dorobkiem punktowym 570,2.

Brązowe  medale stały się udziałem drugiej drużyny WZSN Start Wrocław, występującej w składzie: Alicja Więch, Wiktor Kędzia, Kamil Pisarek, Andrzej Owczarek i Daniel Baczmański. Rezultat końcowy tej drużyny to 555,7pkt. Po zakończonej rywalizacji przyznano także puchary dla indywidualnie najlepszych zawodników zawodów. Zasłużone wyróżnienia trafiły do Pauliny Przyweckiej – Puziak(Start Bydgoszcz, 99kg/93,8pkt) oraz Sławomira Szymańskiego(WZSN Start Wrocław. 138kg/159,6pkt).

Końcowa klasyfikacja drużynowa:

  1. WZSN START Wrocław I 689,9 pkt
  2. TZSN START Tarnów I570,2 pkt
  3. WZSN START Wrocław II 555,7pkt
  4. WZSN START Wrocław III 503,5pkt
  5. WZSN START Wrocław IV 449,6pkt
  6. START Bydgoszcz 415,9pkt
  7. TZSN START Tarnów II 346,7pkt.
  8. WSSiRN START Katowice 259,8pkt

 Dziękujemy wszystkim klubom, które przyjęły zaproszenie do rywalizacji.

Organizacja zawodów możliwa była dzięki wsparciu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Mistrzostwa Świata Kazachstan 2019

Więcej

W kazachskim Nur-Sultanie w dn. 12-19 lipca 2019 odbyły się   Mistrzostwa Świata w Podnoszeniu Ciężarów. Łupem biało-czerwonych padł jeden medal. To srebrny krążek, który do kraju przywiezie nasz zawodnik, Wiktor Kędzia.

Wiktor jako pierwszy z Polaków zaprezentował się na pomoście w stolicy Kazachstanu. Już pierwszego dnia zawodów wystartował w kategorii powyżej 107kg juniorów, uzyskując rezultat 115kg. Dwie kolejne próby, tym razem kolejno do ciężarów 127 i 130kg nie znalazły uznania w oczach sędziów, chociaż sztanga dwukrotnie wędrowała w górę.

Dzień później do rywalizacji przystąpił kolejny zawodnik WZSN Start Wrocław, Sławomir Szymański(kat. wag. do 49kg). Nasz olimpijczyk z Pekinu uporał się z ciężarem 130kg, co pozwoliło na zajęcie XIV lokaty.

Z powodu kontuzji ze startu musiał zrezygnować pięciokrotny uczestnik igrzysk paraolimpijskich, weteran w szeregach wrocławskiej sekcji podnoszenia ciężarów,  Mariusz Tomczyk.

W kat.wag. do 79kg wysoką, IX lokatę zajęła Beata Jankowska. Nasza zawodniczka ukończyła rywalizację z kompletem zaliczonych podejść, kolejno do ciężarów 90, 94 i 96kg.

Michał Salwa zajął XIII miejsce z wynikiem 183kg w kat.wag. do 107kg.

Gratulujemy wszystkim naszym zawodnikom. Trenerami sekcji podnoszenia ciężarów WZSN Start Wrocław są Jerzy Mysłakowski, Ryszard Tomaszewski i Mariusz Oliwa.

*Sukcesy zawodników WZSN Start Wrocław możliwe są m.in.  dzięki regularnemu wsparciu  Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wrocław oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zgrupowanie klubowe w Wiśle

Przełom września i października był dla naszych zawodników bardzo intensywnym okresem. Na obiektach Ośrodka Przygotowań Paraolimpijskich w Wiśle nad poprawą formy pracowali sztangiści, tenisiści stołowi i lekkoatleci.

Każdy dzień przebiegał według przyjętego schematu. Punktami obowiązkowymi były dwa treningi oraz różne formy odnowy biologicznej: zajęcia na basenie, w saunie i masaże. Po nich następował czas bardzo istotnej w procesie treningowym regeneracji. Mimo wielu zajęć, udało się znaleźć czas na integrację  i rekreacyjne formy ruchu. Wspólnie odwiedziliśmy m. in. skocznię im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. W ramach treningu mentalnego odbyły się też spotkania z psychologiem.

Zawodnicy trenowali pod czujnym okiem trenera Jerzego Mysłakowskiego. Zgrupowanie przebiegło bez żadnych zakłóceń, w dużej mierze dzięki pomocy p. Jerzego Bocheńskiego oraz obecnych w Wiśle wolontariuszy. Najbliższe tygodnie przyniosą odpowiedź na pytanie o rezultaty wykonanej pracy. Najliczniej reprezentowana na zgrupowaniu sekcja podnoszenia ciężarów rozpocznie niebawem sezon startowy.

Zgrupowanie klubowe było współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

DROGA DO RIO: Mariusz Tomczyk

Wytrwałość i wola walki to niezbędne cechy w drodze do sukcesu każdego sportowca, ale tylko nielicznych zaprowadziły na olimpijski pomost aż pięć razy. Mariusz Tomczyk od wielu lat prezentuje wspaniałą formę, potwierdzoną wieloma sukcesami. Te najważniejsze prezentujemy poniżej:

Igrzyska Paraolimpijskie

Sydney 2000- 6 miejsce

Ateny 2004 -7 miejsce

Pekin 2008 – 4 miejsce

Londyn 2012 - 6 miejsce

 

Mistrzostwa Świata

Szwecja 1994 – 6 miejsce

Zjednoczone Emiraty Arabskie 1998 – 7 miejsce

Malezja 2002 – 6 miejsce

Korea 2006 – 4 miejsce

Malezja 2010 – 4 miejsce

Zjednoczone Emiraty Arabskie 2014 – 6 miejsce

 

Puchar Świata

Tajwan 2007 – 3 miejsce

Zjednoczone Emiraty Arabskie 2011- 3 miejsce

Zjednoczone Emiraty Arabskie 2015 – 4 miejsce

Malezja – 3 miejsce

 

Mistrzostwa Europy

Francja 1995 -3 miejsce

Słowacja 1997- 2 miejsce

Węgry 1999- 2 miejsce

Węgry 2001- 1 miejsce

Portugalia 2005 – 1 miejsce

Grecja 2007 – 2 miejsce

Rosja 2013 – 2 miejsce

Węgry 2015 -3 miejsce

 

Puchar Europy

 

Węgry 2009 -1 miejsce

Węgry 2011- 2 miejsce

Słowacja 2012 – 1 miejsce

 

Indywidualne Mistrzostwa Polski

22 złote medale

4 srebrne medale

 

Drużynowe Mistrzostwa Polski

10 złotych

1 srebro

 

Trzymamy kciuki za RIO!!!

Indywidualne Mistrzostwa Polski Bydgoszcz 2016

Dyscypliny

Sekcje Sportowe WZSN START WROCŁAW.

Pływanie

Podnoszenie ciężarów

Siatkówka rozgrywana na siedząco

Lekkoatletyka

Tenis stołowy

Goal ball

Szachy

Kolarstwo

Kajakarstwo

Boccia

Galeria

Koszykówka na wózkach

Sponsorzy

Wspierają nas

Projekt realizujemy we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projeku "PITax.pl dla OPP.

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Urząd Miejski Wrocławia
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Ministerstwo Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej