11 grudnia 2019 sportowcy i trenerzy z Dolnego Śląska odebrali nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia sportowe w roku 2019. Wśród wyróżnionych już po raz kolejny znaleźli się reprezentanci WZSN Start Wrocław.Na uroczystości obecni byli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Michał Bobowiec.
W imieniu nieobecnych zawodników WZSN Start Wrocław wyróżnienia odebrali: Prezes Zarządu Janina Trzeciak i wiceprezes Bożydar Abadżijew. Ponadto, rzecz jasna, na uroczystości pojawili się sami nagrodzeni.
Nagrody otrzymali (WZSN Start Wrocław):
- Lucyna Kornobys
- Marta Piotrowska
- Jakub Mirosław
- Piotr Kosewicz
- Małgorzata Niedźwiecka
- Katarzyna Sobczak
- Jakub Tokarz
- Renata Klekotko
- Oliwia Jabłońska
- Igor Hrehorowicz
- Wiktor Kędzia
- Ryszard Tomaszewski.
Marszałek Województwa Dolnośląskiego od lat wspiera naszych zawodników w drodze do sportowych sukcesów. Dziękujemy za wsparcie i gratulujemy nagrodzonym!
XXXIX edycja Międzynarodowych Zawodów w Podnoszeniu Ciężarów Srebrna Sztanga odbyła się 19 października 2019. Zgodnie z długoletnią tradycją, najlepsi zawodnicy z Polski i krajów europejskich spotkali się we Wrocławiu. Tym razem zaproszenie przyjęli goście z Węgier i Słowacji, jednak mistrzowskie tytuły zostały w Polsce. Najlepsi w klasyfikacji OPEN całych zawodów okazali się Justyna Kozdryk (RSSiRON Radom) oraz Wawrzyniec Latus(Hałas Team Strzelin).
W sobotni poranek rywalizację na pomoście rozpoczęły kobiety. Wśród nich najlepsza okazała się Justyna Kozdryk(RSSiRON Radom), drugie miejsce zajęła Paulina Przywecka-Puziak(SSiRON Start Bydgoszcz), a trzecie Marzena Zięba(TZSN Start Tarnów). Najlepszą juniorką do lat 20 okazała się Julia Remian(WZSN Start Wrocław), a w klasyfikacji juniorek do lat 23 zwyciężyła Ewa Harapin(Hałas Team Strzelin). Po pierwszej porcji dużych emocji przyszedł czas na oficjalne otwarcie, które uświetnili swoją obecnością: Jarosław Maroszek, Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Marcin Sokołowski, Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału PFRON, Piotr Mazur, dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Rekreacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Marek Żuraw, Prezes ESI ELWAT, Jerzy Tracz, członek zarządu ESI ELWAT oraz Paweł Parus, Pełnomocnik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego ds. Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z wieloletnią tradycją, przyznano Nagrodę Specjalną im. Karola Malickiego, nieżyjącego już zawodnika sekcji podnoszenia ciężarów WZSN Start Wrocław, jednego z pomysłodawców Srebrnej Sztangi. Wyróżnienie to co roku trafia w ręce któregoś ze szczególnie zasłużonych reprezentantów wrocławskiego klubu. Tym razem uhonorowano nim Tomasza Zabawę, multimedalistę Mistrzostw Polski, który, mimo wielu trudności, wytrwale dąży do poprawy wyników sportowych i powiększenia i tak już sporej kolekcji sportowych trofeów. Sponsorem nagrody pieniężnej i współinicjatorem jej nadania jest Spółdzielnia ELWAT ESI.
Tuż po części oficjalnej rozpoczęła się rywalizacja mężczyzn. Wieloletnia formuła Srebrnej Sztangi zakłada wyłonienie najlepszych zawodników w kat. OPEN kat. wag.od 49 do 72kg oraz oraz kat. od 80 do +107kg. W grupie lżejszej najlepszy okazał się Rafał Roch(Hałas Team Strzelin) przed Sławomirem Szymańskim i Bartoszem Kuriatą (WZSN Start Wrocław).Wśród zawodników cięższych kategorii wygrał Wawrzyniec Latus przed Tomaszem Kociubińskim (obaj Hałas Team Strzelin) i Michałem Salwą(WZSN Start Wrocław). Najlepszym juniorem do lat 20.został Wiktor Kędzia, a najlepszym juniorem do lat 23 Aleksander Pomorski(obaj WZSN Start Wrocław).
Organizacja zawodów możliwa była dzięki środkom Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Gminy Wrocław.
W weekend, 24-26 maja 2019, na zlecenie Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych"Start" i wspólnie z Dolnośląskim Okręgowym Związkiem Pływackim zorganizowaliśmy XXV OGÓLNOPOLSKIE INTEGRACYJNE ZAWODY PŁYWACKIE, w ramach których odbyła się także I Runda Parapływackiego Grand Prix Polski.
Niezmiennie, na pływalni Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu gościliśmy zaangażowane, pełne pasji i determinacji ekipy, które stanęły na starcie, by w duchu integracji, walczyć - z samymi sobą i innymi - o jak najlepsze wyniki, a czasami, po prostu, o dorarcie do mety. Dziękujemy Wam za to, że od ćwierćwiecza razem tworzymy tę imprezę. Środki finansowe, jakimi wspierają nas: Ministerstwo Sportu i Turystyki, PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, pozwalają na zorganizowanie zawodów na taką skalę, a Wasze odpowiedzi na coroczne zaproszenia coraz bardziej utwierdzają nas w tym, że WARTO.
Klasyfikacja zawodników odbyła się według kalkulatora wielobojowego, stworzonego specjalnie na potrzeby tych zawodów. Na podstawie ilości punktów stworzono klasyfikację OPEN
Klasyfikacja najlepszych zawodniczek:
1. Kinga Bandura (For Move Kraków)
2. Oliwia Daroch (Gol Start Częstochowa)
3. Weronika Pochopień (Start Katowice)
Klasyfikacja najlepszych zawodników:
1. Michał Golus (MKS Wodnik Radom)
2. Adrian Jastrzębski (IKS AWF Warszawa)
3. Kamil Rzetelski (Start Wrocław)
Komplet wyników dostępny na stronach http://www.megatiming.pl
Lucyna Kornobys na Gali Mistrzów Sportu 2019

Gala Mistrzów Sportu przyniosła nam mnóstwo radości i wzruszeń, głównie ze względu na nominację Lucyny Kornobys do tytułu Najlepszego Sportowca Roku 2018. Statuetka championa dla Sportowca z Niepełnosprawnością trafiła ostatecznie w ręce Igora Sikorskiego, medalisty Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich, jednak obecność w czołówce najważniejszego sportowego plebiscytu to wielkie wyróżnienie i jak najbardziej trafne podsumowanie roku pełnego zwycięstw, rekordów i sukcesów. W codziennej pracy naszej zawodniczce towarzyszy trener Michał Mossoń, a tego wieczoru towarzyszy było naprawdę wielu. Zachęcamy do obejrzenia galerii z uroczystej gali w Warszawie.
Lucyna Kornobys sportowcem roku w Plebiscycie Przeglądu Sportowego za rok 2019

4 stycznia 2020 poznaliśmy laureatów 85. Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Sportowca Roku 2019. W kategorii Sportowiec Bez Barier zwyciężyła Lucyna Kornobys, aktualna rekordzistka świata i mistrzyni świata w rzutowych konkurencjach atletycznych.
Nasza zawodniczka odebrała nagrodę z rąk Tomasza Majewskiego, podwójnego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą. Trzymając championa, nie kryła wzruszenia i wielkiej radości. Dla Lucyny Kornobys jest to bowiem zwieńczenie bardzo udanego roku, w którym sięgnęła m.in. po tytuł mistrzyni świata w pchnięciu kulą(F33) oraz brązowy medal w rzucie oszczepem(łączone klasy F33-F34). W ubiegłym roku została z kolei laureatką Złotych Kolców, prestiżowej nagrody od lat przyznawanej najlepszym lekkoatletom. Nic dziwnego. Od Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro(2016), kiedy to Lucyna Kornobys zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą, nasza zawodniczka praktycznie wyznacza standardy w rzutowych konkurencjach lekkoatletycznych. Na arenie krajowej nie ma dla siebie konkurencji, bryluje w Europie, a na świecie przegrywa najwyżej wtedy, kiedy jest zmuszona rywalizować z zawodniczkami z wyższej grupy kwalifikacyjnej, oznaczającej w praktyce większą sprawność.
W gronie trzech nominowanych do tytułu zawodniczek(obok lekkoatletki Karoliny Kucharczyk) znalazła się także nasza pływaczka Oliwia Jabłońska. Zawodniczka ma za sobą wspaniały sezon, zwieńczony tytułem mistrzyni świata na dystansie 400m stylem dowolnym, podczas ubiegłorocznego wrześniowego czempionatu(MŚ Londyn 2019). Medalistka Igrzysk Paraolimpijskich z Rio de Janeiro(2016) i Londynu(2012) tak skomentowała swoją obecność na Gali i plany na 2020 rok:
Jest niesamowicie. Nie spodziewałam się, że to może aż tak fajnie wyglądać. Bardzo się cieszę, że jestem w gronie najlepszych sportowców w Polsce. Spełniło się moje marzenie…, a właściwie to ja spełniłam swoje marzenie. Gratuluję Lucynie, bo zdecydowanie jej się to należało. Takie wydarzenia bardzo mnie motywują do ciężkiej pracy, nie mogę się już doczekać igrzysk w Tokio i rywalizacji z moją największą kanadyjską rywalką Aurelią Rivard. Pokazałam, że jestem w stanie z nią wygrać, mam nadzieję, że ją trochę postraszyłam i już nie będzie taka pewna siebie. Mam nadzieję, że na igrzyskach w Tokio będziemy walczyć jak równy z równym i że ją oczywiście pokonam.
Gratulujemy naszym zawodniczkom i życzymy powodzenia w trwającym roku paraolimpijskim.
Oliwia Jabłońska i Lucyna Kornobys w czołówce Plebiscytu Gazety Wrocławskiej 2019

Oliwia Jabłońska zajęła trzecie, a Lucyna Kornobys czwarte miejsce w plebiscycie Gazety Wrocławskiej na Najlepszego Sportowca Roku 2019. Tak wysokie pozycje w prestiżowym rankingu to skutek świetnych osiągnięć obu zawodniczek. Przypomnijmy, że Oliwia Jabłońska jest aktualną mistrzynią świata na 400m stylem dowolnym w pływaniu, a Lucyna Kornobys mistrzynią świata w pchnięciu kulą oraz brązową medalistką mistrzostw świata w rzucie oszczepem.
GRATULUJEMY!!!
Zawody Mikołajkowe w Pływaniu 2017 - zobacz zdjęcia, sprawdź wyniki
Wyniki dostępne na stronie megatiming.pl
Puchar Polski w Siatkówce na Siedząco 2017 - wyniki

Spotkanie noworoczne

W piątek, 13 stycznia, zarząd, trenerzy i zawodnicy naszego klubu spotkali się, by podsumować obfity w sukcesy rok 2016.
- Dobrą passę już w lutym rozpoczęli sztangiści, jesienią emocjonowaliśmy się paraolimpiadą, na zakończenie roku aż 5 medali Mistrzostw Polski zdobyli tenisiści stołowi - mówiła prezes Janina Trzeciak. Wszystkie klubowe sekcje mogą poszczycić się znacznymi osiągnięciami. Ubiegły sezon to grad medali goalballistów, liczne zwycięstwa niezawodnych pływaków, ale też bardzo dobra postawa siatkarzy, koszykarzy, szachistów, handbikerów czy lekkoatletów. Nadzieję na kolejne tofea daje nowopowstała sekcja bocii, na czele której stanął trener Mirosław Fic.
Podczas utoczystej kolacji w hotelu GEM, każdy z trenerów opowiedział o najważniejszych sportowych momentach ostatnich miesięcy i planach na przyszły sezon. Najbardziej utytułowani zawodnicy w swoich dyscyplinach odebrali pamiątkowe statuetki za godne reprezentowanie klubu na arenach Polski i całego świata. Był także czas na podziękowania dla trenerów. Wśród zawodników uczestniczących w piątkowej kolacji rozlosowano vouchery na sprzęt sportowy, a na wszystkich chętnych czekały nowości wydawnicze, związane z Igrzyskami Paraolimpijskimi w Rio.
Cieszy fakt, że tak wiele osób odpowiedziało na nasze zaproszenie, dając wszystkim wyjątkową okazję wspólnego spotkania.
Sportowemu światu dał poznać się podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach, gdzie zdobył złoto i srebro. Bardzo dobrą passę podtrzymał w Pekinie, dzięki czemu ma na swoim koncie już cztery olimpijskie medale. Trwająca od15 lat kariera Pawła Piotrowskiego cały czas obfituje w międzynarodowe sukcesy. Jest ich naprawdę wiele, a te najważniejsze prezentujemy poniżej.
Mistrzostwa Europy w Assen ( Holandia) 2003
Pchnięcie kulą - 2 miejsce
Rzut oszczepem - 4 miejsce
Igrzyska Paraolimpijskie Ateny 2004
Pchnięcie kulą - 1 miejsce
Rzut oszczepem - 2 miejsce
Rzut dyskiem - 4 miejsce
Mistrzostwa Europy w Esspoo Finlandia 2005
Pchnięcie kulą - 1 miejsce
Rzut oszczepem - 1 miejsce
Rzut dyskiem - 2 miejsce
Mistrzostwa Świata w Assen Holandia 2006
Pchnięcie kulą - 1 miejsce
Rzut dyskiem - 1 miejsce
Rzut oszczepem - 4 miejsce
Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2008
Pchnięcie kulą - 3 miejsce
Rzut oszczepem - 2 miejsce
Rzut dyskiem - 7 miejsce
Mistrzostwa Świata w Christchurch Nowa Zelandia 2011
Pchnięcie kulą - 1 miejsce
Rzut oszczepem - 1 miejsce
Rzut dyskiem - 1 miejsce
Mistrzostwa Europy Stadskanaal- Holandia 2012
Rzut dyskiem – 1 miejsce
Igrzyska Paraolimpijskie Londyn 2012
4 miejsce w rzucie dyskiem
Mistrzostwa świata Francja 2013
Rzut dyskiem – 4 miejsce
Pchnięcie kulą – 3 miejsce
Mistrzostwa Europy Walia 2014
Pchnięcie kulą – 3 miejsce
Mistrzostwa Świata Katar 2015
Pchnięcie kulą – 4 miejsce
Mistrzostwa Europy Grosseto (Włochy) 2016
Pchnięcie kulą – 3 miejsce
Wytrwałość i wola walki to niezbędne cechy w drodze do sukcesu każdego sportowca, ale tylko nielicznych zaprowadziły na olimpijski pomost aż pięć razy. Mariusz Tomczyk od wielu lat prezentuje wspaniałą formę, potwierdzoną wieloma sukcesami. Te najważniejsze prezentujemy poniżej:
Igrzyska Paraolimpijskie
Sydney 2000- 6 miejsce
Ateny 2004 -7 miejsce
Pekin 2008 – 4 miejsce
Londyn 2012 - 6 miejsce
Mistrzostwa Świata
Szwecja 1994 – 6 miejsce
Zjednoczone Emiraty Arabskie 1998 – 7 miejsce
Malezja 2002 – 6 miejsce
Korea 2006 – 4 miejsce
Malezja 2010 – 4 miejsce
Zjednoczone Emiraty Arabskie 2014 – 6 miejsce
Puchar Świata:
Tajwan 2007 – 3 miejsce
Zjednoczone Emiraty Arabskie 2011- 3 miejsce
Zjednoczone Emiraty Arabskie 2015 – 4 miejsce
Malezja – 3 miejsce
Mistrzostwa Europy:
Francja 1995 -3 miejsce
Słowacja 1997- 2 miejsce
Węgry 1999- 2 miejsce
Węgry 2001- 1 miejsce
Portugalia 2005 – 1
Grecja 2007 – 2 miejsce
Rosja 2013 – 2 miejsce
Węgry 2015 -3 miejsce
Puchar Europy
Węgry 2009 -1 miejsce
Węgry 2011- 2 miejsce
Słowacja 2012 – 1 miejsce
Indywidualne Mistrzostwa Polski
22 złote medale
4 srebrne medale
Drużynowe Mistrzostwa Polski
10 złotych
1 srebro
Trzymamy kciuki za RIO!!!
Ze sportem zaprzyjaźniony był praktycznie od zawsze, dlatego - już jako początkujący sztangista - mógł pochwalić się atletyczną budową. Szybko jednak stało się jasne, że ławka do wyciskania to tylko krótki odcinek autostrady prowadzącej do sukcesów w innej dyscyplinie. Start w Rio de Janeiro będzie olimpijskim debiutem Jakuba Tokarza. Razem z Kubą w Brazylii zadebiutuje jego dyscyplina - parakajakarstwo. Zanim wywalczył historyczną, bo pierwszą dla Polski kwalifikację, wielokrotnie sięgał po medale międzynarodowych imprez:
Olimpijski debiut zaliczyła w wieku 15 lat, gdy była już rutynowaną zawodniczką. Pytana o osiągnięcia, mówi o TRZYNASTU medalach z międzynarodowych imprez, a wśród nich jest już ten najbardziej wyczekiwany przez sportowców, srebrny z igrzysk w Londynie, na 100 metrów „motylkiem”. Wystarczy przejrzeć tę listę, żeby stwierdzić, że w ostatnim czteroleciu Oliwia Jabłońska nawet na chwilę nie zwolniła tempa! Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy, a poniżej prezentujemy dotychczasowe:
Srebrny medal – 100 m stylem motylkowym – Igrzyska Paraolimpijskie Londyn 2012
Srebrny medal – 100 m stylem motylkowym – Mistrzostwa Świata w Pływaniu ON Montreal 2013
Srebrny medal – 100 m stylem motylkowym – Mistrzostwa Świata w Pływaniu ON Glasgow 2015
Brązowy medal – 400 m stylem dowolnym – Mistrzostwa Świata w Pływaniu ON Glasgow 2015
Srebrny medal - 100 m stylem motylkowym - Otwarte Mistrzostwa Europy w Pływaniu ON Funchal 2016
Srebrny medal - 400 m stylem dowolnym - Otwarte Mistrzostwa Europy w Pływaniu ON Funchal 2016
Złoty medal – 100 m stylem motylkowym – Mistrzostwa Europy
w Pływaniu ON Eindhoven 2014
Srebrny medal – 200 m stylem zmiennym – Mistrzostwa Europy
w Pływaniu ON Eindhoven 2014
Srebrny medal – 400 m stylem dowolnym – Mistrzostwa Europy w Pływaniu ON Eindhoven 2014
Brązowy medal – 100 m stylem dowolnym – Mistrzostwa Europy w Pływaniu ON Eindhoven 2014
Brązowy medal – 400 m stylem dowolnym – Mistrzostwa Europy w Pływaniu ON Berlin 2011
Złoty medal – 50 m stylem dowolnym – Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Pływaniu ON IWAS Praga 2016
Złoty medal – 200 m stylem zmiennym - Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Pływaniu ON IWAS Praga 2016
Zaledwie 19-letni Kamil Rzetelski od kilku miesięcy rywalizuje na arenie międzynarodowej. Dzięki bardzo dobrym startom w mistrzostwach Europy zapewnił sobie miejsce w ośmiosobowej kadrze Polski pływaków na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro. Wcześniej wielokrotnie zdobywał medale mistrzostw Polski i ustanawiał rekordy kraju. Trzymamy kciuki za olimpijski debiut Kamila!
Tylko w ostatnim miesiącu zdobyła tytuł mistrzyni Europy w pchnięciu kulą, brązowy medal tej imprezy w rzucie oszczepem i trzy medale mistrzostw Polski. Wielu osobom znana jest z siatkarskich parkietów, gdzie - na siedząco - grywa w reprezentacji kraju. Dla koleżanek i kolegów z klubu wzór dyscypliny i zorganizowania, dla kibiców - nadzieja na medal w Rio. Aktywna społecznie, ambitna sportowo, zawsze zaangażowana na maxa. Po prostu LUCYNA KORNOBYS. Dziś prezentujemy jej sylwetkę, rozpoczynając cykl artykułów o uczestnikach Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. o których z dumą możemy powiedzieć, że reprezentują barwy Startu Wrocław.
Osiągnięcia Lucyny Kornobys (chronologicznie)
2009 - Mistrzostwa Polski - złoty medal w kuli, dysku i oszczepie
2010 - Mistrzostwa Polski - złoty medal w kuli, w dysku i oszczepie
- Halowe Mistrzostwa Polski Spała - złoty medal w kuli
- Mistrzostwa Chorwacji- srebrny medal w kuli
2011 - Mistrzostwa Polski - srebrny medal w kuli, brązowy w dysku i oszczepie
- Mistrzostwa Świata w Nowej Zelandii - srebrny medal w oszczepie
- Mistrzostwa Czech - złoty medal w oszczepie i srebrny w dysku.
2012 - Mistrzostwa Polski - złoty medal w dysku, w kuli oszczepie .
Najlepsza zawodniczka MP.
- Mistrzostwa Europy Holandia
5 miejsce w oszczepie i 7 m. w kuli.
- Mistrzostwa Włoch - złoto w kuli ,w dysku i w oszczepie.
2013
- złoto w dysku, kuli i oszczepie na Mistrzostwach Polski, II miejsce w konkurencjach technicznych
- V miejsce w oszczepie i XII w kuli na MŚ Francja Lyon
2014
złoto w dysku, kuli i oszczepie Miting Słubice, III miejsce w konkurencjach technicznych kobiet,
Srebro w kuli i srebro w oszczepie Mistrzostwa Europy Swansea
2015
złoto w dysku kuli i oszczepie Miting Słubice, I miejsce w konkurencjach technicznych
- złoto w dysku, kuli i oszczepie MP, II miejsce w konkurencjach technicznych
- złoto w oszczepie podczas Mitingu we Francji
-srebro w oszczepie i brąz w kuli Mistrzostwa Świata - Katar
2016
– złoty medal Mistrzostw Europy w Grosseto(pchnięcie kulą)
- brązowy medal Mistrzostw Europy w Grosseto(rzut oszczepem)
- złoty medal Mistrzostw Polski(pchnięcie kulą)
- dwa brązowe medale Mistrzostw Polski(rzut dyskiem, rzut oszczepem)
Dyscypliny
Sekcje Sportowe WZSN START WROCŁAW.
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Siatkówka rozgrywana na siedząco
Lekkoatletyka
Tenis stołowy
Goal ball
Szachy
Kolarstwo
Kajakarstwo
Boccia
Galeria
Koszykówka na wózkach
Sponsorzy
Wspierają nas
Projekt realizujemy we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projeku "PITax.pl dla OPP.