WOJEWÓDZKIE ZRZESZENIE SPORTOWE NIEPEŁNOSPRAWNYCH START

Wydarzenia

Mistrzostwa Europy sztangistów: 3 medale dla wrocławian

Więcej

W węgierskim Eger w dniach 24-28 listopada 2015 w Hotel Eger & Park odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy w Podnoszeniu Ciężarów (wyciskaniu leżąc) zawodniczek i zawodników niepełnosprawnych. W Mistrzostwach udział wzięło ponad 200 zawodników z 44 krajów z całego Świata. W klasyfikacji Europejskiej, gdzie byli sklasyfikowani zawodniczki i zawodnicy z Europy, Polska reprezentacja pod wodzą trenerów kadry Jerzego Mysłakowskiego, Mariusza Oliwy a także Bogusława Szczepańskiego oraz fizykoterapeuty Marka Purczyńskiego wraca z tych mistrzostw z jedenastoma medalami ( dwa złote, pięć srebrnych i cztery brązowe). Na zawodach wspomagali także swoich zawodników trenerzy klubowi Andrzej Ofczyński /Start Bydgoszcz) i Stanisław Mirocha/Stowarzyszenie Eurobeskidy Łodygowice). Zacznijmy od startu pań. Jako pierwsza wystartowała Emilia Kasak/Centrum Rehabilitacji Grudziądz w najlżejszej kategorii wagowej 41 kg, gdzie zawodniczka wywalczyła brązowy medal z wynikiem 52 kg. Dwa podejścia naszej zawodniczki do 55 kg nie zostały zaliczone. Justyna Kozdryk/Start Radom nasza medalistka paraolimpijska jak zawsze nie zawiodła. W kategorii wagowej 45 kg została mistrzynią Europy zwyciężając z wynikiem 93 kg zaliczonym w drugim podejściu. Trzecia próba naszej mistrzyni na ciężarze 96 kg była już nie udana. Natomiast Karolina Konopko/Start Wrocław z rezultatem 53 kg w tej samej kategorii wagowej była siódma. Paulina Rutkowska/ IKS Warszawa wraca z Eger z brązowym medalem wywalczonym w kategorii wagowej 55 kg wśród juniorek z wynikiem 55 kg i zajmuje ósme miejsce wśród seniorek. Srebro dla Małgorzaty Hałas-Koralewskej/Start Wrocław, która w kategorii wagowej 61 kg wycisnęła sztangę ważącą aż 99 kg. Magdalena Konior/Stowarzyszenie Eurobeskidy Łodygowice niestety nie zaliczyła żadnego podejścia najpierw w pierwszym i drugim podejściu do ciężaru 92 kg a następnie w trzecim do ciężaru 94 kg i nie została sklasyfikowana a szkoda ponieważ była szansa na brązowy medal w kategorii wagowej 67 kg. Brązowy medal zawisł także na szyi zawodniczki Startu Bydgoszcz Pauliny Puziak-Przyweckiej, która zaliczyła wszystkie swoje trzy podejścia najpierw do 90 kg, następnie do 93 kg i w trzecim podejściu 97 kg wyrównując własny rekord Polski. W tej samej kategorii wagowej Beata Jankowska była piąta z wynikiem 85 kg. Złoto w najcięższej kategorii wagowej powyżej 86 kg wywalczyła reprezentantka Startu Tarnów. Marzena Łazarz wyciskając sztangę ważąca aż 127 kg ustanawiając nowy rekord Europy seniorek. Panowie także z tych mistrzostw wracają na tarczy. Srebrny medal wywalczył Sławomir Szymański/Start Wrocław w kategorii wagowej 54 kg z wynikiem 123 kg. Rafał Roch/Hałas Team Strzelin po pięknej walce w kategorii wagowej 49 kg zajął piąte miejsce z wynikiem 135 kg. Nasz reprezentant walczył jeszcze o brązowy medal , ale niestety jego trzecie podejście do ciężaru 141 kg było nie udane. Brązowy medal w kategorii do 59 kg wywalczył Mariusz Tomczyk/Start Wrocław zaliczając tylko pierwsze podejście do ciężaru 160 kg. Dwa następne podejścia zawodnika do 162 i 164 kg sędziowie nie zaliczają naszemu reprezentantowi. Drugi nasz zawodnik w tej samej kategorii wagowej, także reprezentant Startu Wrocław Bartosz Kuriata zajął siódme miejsce z rezultatem 143 kg. Pięknie walczył wracając na pomost po ostatniej kontuzji, której nabawił się podczas ostatnich zawodów Srebrnej Sztangi Grzegorz Lanzer/Start Koszalin w kategorii wagowej 65 kg zaliczając w drugim podejściu 178 kg wywalczając tym samym tytuł wicemistrza Europy przegrywając tylko z bardzo utytułowanym zawodnikiem z Wysp, Anglikiem Ali Jawadem. Marek Trykacz /Start Zielona Góra wystartował po raz pierwszy w wyższej kategorii wagowej 72 kg i zajął miejsce tuż za podium z bardzo dobrym wynikiem 180 kg zaliczonym przez sędziów dopiero w trzecim podejściu. Artur Lis i Piotr Szymeczek obaj reprezentanci Startu Tarnów reprezentowali nas w kategorii wagowej 80 kg. Niestety Piotr nie zaliczy tych mistrzostw do udanych, ponieważ trzykrotnie sędziowie spalili mu podejście do 180 kg i nie został sklasyfikowany. Natomiast Artur Lis zajął szóste miejsce wyciskając sztangę ważącą 157 kg i był jedynym reprezentantem Polski wśród mężczyzn, który zaliczył wszystkie trzy podejścia. Także w kategorii 88 kg wystąpiło dwóch zawodników Wawrzyniec Latus/Stowarzyszenie Eurobeskidy Łodygowice oraz zawodnik młodszego pokolenia Tomasz Majewski/Start Koszalin. Wawrzyniec wywalczył srebrny medal z wynikiem 192 kg przegrywając walkę o złoty medal o 4 kg, natomiast Tomek był dziesiąty z wynikiem 155 kg. Brązowy medal dla dwukrotnego medalisty Igrzysk Paraolimpijskich Ryszarda Rogali w kategorii 107 kg. Zawodnik Startu Gorzów Wielkopolski wycisnął na ławeczce sztangę ważącą 195 kg , natomiast Michał Salwa reprezentant Startu Wrocław spalił wszystkie trzy podejścia na ciężarze 163 kg i nie został sklasyfikowany. Gratulujemy zawodniczkom, zawodnikom udanego startu a także trenerom klubowym i trenerom kadry Jerzemu Mysłakowskiemu i Mariuszowi Oliwie oraz fizykoterapeucie Markowi Purczyńskiemu dobrego przygotowanie reprezentacji do startu w Mistrzostwach Europy.

Autor: Grzegorz Leski